A+ A A-
  • Категорія: Практика
  • Перегляди: 641

Чи мають українці право?

Чи мають українці право на обслуговування державною мовою в закладах торгівлі на території України?
Чимало керівників таких закладів переконані, що ні. Тому доводиться виборювати своє право навіть у столиці.
Одним із таких видатних закладів є "Еко-маркет" на Касіяна, 4, де недавно нам навіть погрожували поліцією за прохання перейти на українську. На жаль, часто й інші покупці втручаються і погрожують.


І от сьогодні спробував іншу тактику. Спочатку підготувався, видрукувавши рішення суду в справі № 760/1857/15-ц за позовом Сащенка Григорія Григоровича до ТОВ "Українські продуктові традиції" про захист прав споживачів на обслуговування державною мовою.
І от підходжу до каси. Касирка, як завжди, звертається до мене мовою країни-агресора. Я прошу перейти на українську. При цьому спокійно так цитую ст. 4 Закону України "Про захист прав споживачів", де сказано, що споживачі для задоволення своїх особистих потреб мають право на захист своїх прав державою і належну якість обслуговування, а також на необхідну, доступну та своєчасну інформацію про продукцію. Кажу, що маю особисту потребу в обслуговуванні державною мовою. Пояснюю, що це впливає на якість обслуговування. Касирка впирається, зібралася навіть скасувати покупку. "Масовка" у вигляді двох охоронців активно її підтримує. Причому один з них українськомовний.
Аж тут підходить заступник директора і українською мовою цікавиться у мене, що сталося. Пояснюю їй суть моїх законних вимог і особистих потреб. Заодно показую копію судового рішення на користь Сащенка. Кажу, що якщо не вдасться вирішити це питання мирно, мені доведеться йти подібним шляхом. А прецедент уже є.
І тут сталося диво. Заступник директора дає вказівку касирці, що у випадку, якщо до неї звертаються українською, відповідати вона мусить також українською. А та все ж вицідила з себе кілька українських слів.
Отже, сьогодні вдалося відстояти своє право на українську мову. Хоча особливо тішитися, на мій погляд, нічим. Не повинно бути так, щоб за ці елементарні права доводилося боротися.
Тут, на мою думку, важливу роль відіграло рішення суду в справі Г. Сащенка. А ще те, що заступник директора сама послуговується українською.
Ота "рускоязична" касирка продемонструвала, що чудово володіє державною мовою. Просто відверто зневажає законне право українців на українську мову.
І, на мою думку, потурати таким не варто. Прецедент уже є. І він працює.

(С) https://www.facebook.com/max.vakulenko.18

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top