A+ A A-
 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 7

Призначено позапланову перевірку радіостанції «Русское Радио»

11 січня Національна рада на підставі моніторингу дотримання мовних квот на радіо призначила позапланову перевірку ТОВ «Телерадіоорганізація «Русское радио» – Україна», м. Київ (позивні «Русское Радио»).

Моніторингом ефіру радіостанції 4 грудня 2017 року зафіксовано ознаку порушення ліцензіатом вимог частини п’ятої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки частка ведення програм державною мовою становила 52%. Тоді як законодавством передбачено, що протягом другого року (з 08.11.2017) дії закону вона має становити не менше як 55%.

Після проведення перевірки Національна рада ухвалить відповідне  рішення.

Прес-служба Національної ради України з питань телебачення і радімовлення

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 117

Українську мову вивчатимуть у школах Бразилії

У бразильському штаті Парана завершили підготовку викладачів української мови, які працюватимуть у школах.

Про це написала на своїй сторінці у Твітері дружина посла України в Бразилії Фабіана Троненко: "Гарна новина! 15 викладачів успішно склали іспити і професійно викладатимуть українську в школах Парани".

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 226

Ось це приклад: глава Авдіївської ВЦА поставив на місце проросійських провокаторів

Глава Авдіївської військово-цивільної адміністрації Павло Малихін гідно відповів провокаторам, які вимагали, щоб він говорив російською мовою. Він нагадав людям, що Авдіївка - це Україна.

Про це на своїй сторінці в Facebook розповів журналіст Андрій Цаплієнко.

Він уточнив, що в Авдіївці відбувся мітинг, під час якого Малихіна звинувачували в тому, що він несе відповідальність за перебитий газопровід.

Павло говорив з людьми украънською. Державною. І тут з натовпу провокатори почали волати: "Не па-нима-ем! Га-ва-ри с нами по-русски!" Стало абсолютно ясно, що справа не в газопроводі. Невже я один відчуваю фантомний біль весни чотирнадцятого? Невже хтось забув, що за такими вигуками потім приходять російські танки. Втім, Павло гідно відповів кричущим: "Я розмовляю рідною, Богом дарованою мені мовою. Якщо хтось забув, нагадую. Авдіївка - це Україна", - розповів Цаплієнко.

"Будь, як Паша", - додав він.

"Обозреватель"

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 257

Назарбаєв почав процедуру переходу Казахстану на латиницю

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв доручив своїй адміністрації підготувати документи для переходу з кирилиці на латиницю, що символічно віддалить цю країну від Росії.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це повідомляє Reuters.

Назарбаєв доручив голові адміністрації підготувати проект розпорядження про введення нового алфавіту. Він сказав, що перехід буде поступовим.

Зазначають, що казахська мова, що належить до тюркської групи, використовувала раніше арабський алфавіт. У 1920-х роках Радянський Союз перевів його на латиницю, яка в 1940 році була замінена кирилицею на основі російського алфавіту.

Алфавіт, який зараз використовують, складається з 42 символів, що робить його незручним для використання в цифрових пристроях.

Остання версія пропонованого латинського алфавіту буде використовувати знак апострофа для зміни букв. Офіційна назва Казахстану на латиниці буде мати такий вигляд - Qazaqstan Respy'blikasy.

У квітні 2017 року Назарбаєв доручив уряду почати підготовку до переходу казахського алфавіту на латиницю.

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 249

Заступниця міністра відмовилась переходити на російську в ефірі "Дождя"

Заступниця Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова відмовилась говорити російською мовою в ефірі російського телеканалу "Дождь".

Про це йдеться у повідомленні Телеканалу новин «24».

Ведуча просила українську чиновницю перейти на російську, бо в студії не було перекладача. Однак, Джапарова відмовилась говорити російською.

"Я перепрошую, але я – офіційна особа, тому повинна розмовляти українською мовою, і це мій свідомий вибір. Будь ласка, вибачте і прохання: зрозумійте мою мову", – заявила Джапарова.

З Джапаровою, яка є кримською татаркою, російські журналісти обговорювали ситуацію навколо звільнення лідерів кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова.

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 672

У Латвії оштрафували директора школи через використання російської мови

Він на випускному 9 класів не забезпечив переклад інформації.

Центр державної мови Латвії склав протокол на директора 12-ї середньої школи міста Лієпая Валерія Епіскопосова за те, що на випускному 9 класів не забезпечив переклад інформації. Про це повідомляє Delfi.

Глава регіонального відділення Центру Сарма Павулена повідомила, що у цьому році були проведені перевірки в 16 навчальних закладах по всій Латвії. У п'яти з них виявили порушення - виявилося, що на випускних не був забезпечений переклад інформації на латиську мову.

Зокрема, в Лієпайськsq школі директор виголосив свою промову на випускному латиською. Далі його повинна була змінити заступниця, яка, однак, не змогла бути присутньою на заході за станом здоров'я. Сам директор провести весь випускний державною мовою не зміг. У підсумку йому довелося використовувати російську мову.

Директор визнав порушення. Він пообіцяв, що на випускному 12-х класів таких порушень не буде. Це перший подібний протокол у школи. 

У Латвії одна державна мова - латиська. Але в країні проживає великий відсоток російськомовних громадян. У 2000 році в Латвії вступив у силу закон про державну мову, згідно з яким всі публічні заходи повинні бути забезпечені перекладом на латиську мову. Порушення закону загрожує штрафом. За дотриманням норми про мову стежить спеціальне відомство - Центр державної мови

Нагадаємо, раніше у Латвії міського голову Риги Ніла Ушакова оштрафували на 50 євро за спілкування російською мовою.

(С) http://tyzhden.ua/News/194721

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 744

Екс-директору Бібліотеки української літератури в РФ зламали хребет під час конвоювання

http://ua.racurs.ua/news-88510-eks-dyrektoru-biblioteky-ukrayinskoyi-literatury-v-rf-zlamaly-hrebet-pid-chas-konvouvannya Екс-директору Бібліотеки української літератури Наталії Шаріній зламали хребет під час конвоювання. Про це повідомляє ОВД-Інфо з посиланням на озвучені в суді матеріали справи.

За словами адвоката Євгенія Смирнова, Шаріна отримала травму 29 жовтня 2015 року. «В автозаку були жорсткі сидіння, а водій не пригальмував на лежачому поліцейському. Автозак труснуло, і Шаріна сильно вдарилася спиною», — повідомив він.

Захист долучив до справи медичні документи про здоров’я Шаріної, в яких наголошується, що жінка страждає від наслідків компресійного перелому хребта, отриманого під час конвоювання. Судові дебати призначені на 29 травня.

25 травня в Міщанському районному суді завершилося судове слідство у справі Шаріної.

Директора Бібліотеки української літератури в Москві Наталію Шаріну затримали в жовтні 2015 року з підозрою у порушенні закону про протидію екстремістській діяльності. З 30 жовтня 2015 року Шаріна знаходиться під домашнім арештом.

Джерело: Ракурс

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 887

Відтепер держслужбовці повинні складати екзамен на знання державної мови

Особи, які претендують на вступ до державної служби, мають пройти атестацію знання державної мови. Екзамен складатиметься з тесту, письмового переказу та ділової розмови. Такий Порядок атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою затверджено на засіданні Кабміну, передає «Закон і Бізнес».

Порядок визначає механізм проведення атестації, зокрема:

- організацію роботи атестаційної комісії;

- склад атестаційної комісії;

- права та обов’язки учасників атестації;

- порядок видачі посвідчення тощо.

Як визначено документом, атестаційні сесії

проводяться у міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Уповноважений вищий навчальний заклад оприлюднює графік проведення атестаційних сесій та порядок реєстрації осіб для проходження атестації.

Атестація проводиться у письмовій та усній формі і складається з двох модулів, кожен з яких містить дві частини:

- тестове завдання з трьома варіантами відповідей та письмове реферування-переказ фахового тексту обсягом 2500 – 3000 знаків;

- ділова розмова за наданим сценарієм та повідомлення-презентація на визначену екзаменатором тему.

Усний етап розпочинається не раніше, ніж через 60 хвилин і не пізніше ніж через 120 хвилин після завершення письмового етапу. Тривалість усного етапу атестації з кожним учасником становить до 45 хвилин, із яких 20 хвилин відводиться на вступне спілкування та ділову розмову за визначеним сценарієм (включно з 5 хвилинами на підготовку) та до 25 хвилин на повідомлення-презентацію на 

запропоновану тему (включно з 15 хвилинами на підготовку).

Порядком також визначено, що вільне володіння державною мовою можна підтвердити і без атестації, надавши один із документів:

-  атестат про загальну середню освіту (про середню освіту) з повідним додатком (у разі наявності вимоги мати такий додаток), видані до 2008 року, з оцінкою «5» за вивчення української мови;

- атестат про загальну середню освіту з відповідним додатком, видані не раніше 2008 року, з балом про підсумкову державну атестацію з української мови не менше 10;

- диплом молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста), бакалавра, магістра (спеціаліста) з відповідним додатком з оцінкою «відмінно» за вивчення української мови;

- диплом бакалавра,  магістра (спеціаліста) за спеціальностями «українська мова та література» та/або «українська мова та література і іноземна мова» за напрямами підготовки «Педагогічна освіта»

та/або «Філологія».

Порядок атестації знання державної мови затверджено у зв'язку із набранням чинності закону «Про державну службу». Однією із загальних вимог якого до осіб, які претендують на вступ на державну службу, є вільне володіння державною мовою.

(С) http://forpost.lviv.ua/novyny/3130-vidteper-derzhsluzhbovtsi-povynni-skladaty-ekzamen-na-znannia-derzhavnoi-movy

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 1242

Суд заборонив меру Риги спілкуватися в соцмережах російською мовою

Суд Риги залишив без змін рішення директора Центру державної мови (ЦДМ) оштрафувати мера Риги Ніла Ушакова на 140 євро за комунікацію самоврядування в соцмережах іноземними - російською та англійською мовами. Про це повідомляє місцеве видання TVNET.LT з посиланням на телеканал LNT.

Як стало відомо з вироку суду, самоврядування в спілкуванні з жителями навіть у соцмережах має використовувати тільки державну мову.

Нагадаємо, що Центр державної мови Латвії вирішив оштрафувати мера Риги Ніла Ушакова за використання російської мови в соціальних мережах.

В свою чергу, мер Риги заявив, що це рішення центру незаконне, так як закон про державну мову не зачіпає питання спілкування чиновників з громадянами в іноземних соціальних мережах та оскаржив дане рішення у суді.

За законом про державну мову, державні і муніципальні установи надають призначену для інформування суспільства інформацію тільки державною мовою і лише в окремих випадках – іноземною мовою.

Зауважимо, що у латвійській судовій практиці це перший вирок суду, що стосується комунікації самоврядування в соцмережах.

(С) http://zaxid.net/news/showNews.do?sud_zaboroniv_meru_rigi_spilkuvatisya_v_sotsmerezhah_rosiyskoyu_movoyu&objectId=1418459

 • Категорія: Новини
 • Перегляди: 1285

Шовковський: Ми всі маємо переходити на українську мову

Екс-воротар Динамо Олександр Шовковський розповів про своє ставлення до української мови.

На його думку, всі українці повинні прагнути до того, щоб перейти на рідну мову.

"Я дуже добре знаю українську мову, але я можу сказати, що моя рідна мова - російська. Я все життя розмовляв російською мовою. Я прекрасно розумію, що за це мені зараз багато мінусів може бути проставлено", - зауважив він.

"Ми всі повинні прагнути до того, щоб перейти на українську мову. І це повинно відбуватися в першу чергу з нашим поколінням. Все навчання повинно відбуватися українською мовою, і тоді всі перейдуть на нашу рідну мову", - впевнений легендарний голкіпер.

У свою чергу Шовковський зауважив, що йому самому важко говорити українською.

"Але я думаю російською мовою, і мені складно говорити українською, хоча я намагаюся. З батьками розмовляю виключно українською", - сказав Шовковський, слова якого наводить Трибуна.

(С) http://www.champion.com.ua/football/2017/02/18/678441/

Back to top