A+ A A-
  • Категорія: Новини
  • Перегляди: 15641

У Татарстані відмовилися порушувати справу відносно татарської журналістки, що назвала росіян окупантами

У Татарстані винесена відмова в порушенні кримінальної справи відносно кореспондента і ведучої телеканалу «ТНВ» (Татарстан Нове Століття) Ельміри Ісрафілової, що публічно назвала місцевих російських жителів окупантами і

пообіцяла «перегризти горло будь-кому за рідну татарську мову». Слідчий Рустам Хабібулін не знайшов в діях журналістки складу злочину.

Як раніше повідомляло ІА REGNUM, 9 червня батьки російських і російськомовних школярів Татарстану пікетували Держраду Татарстану, відстоюючи право своїх дітей вивчати російську мову в тому об'ємі, в якому його вивчають в більшості регіонів Росії (у Татарстані російська мова викладається як «нерідна»). Прибула на місце знімальна група республіканського телеканалу «ТНВ» почала працювати «з місця подій»: узяла інтерв'ю у лідера Союзу татарської молоді «Азатлик» Наїля Набіуліна, що також стояв біля Держради, у депутата-драматурга Туфана Мінуліна, що вийшов соромити пікетників за небажання вивчати татарську мову.

Після цього кореспондент і ведуча «ТНВ» Ельміра Ісрафілова вступила з учасниками пікету в суперечку, в ході якої заявила, що вони «окупанти, яким не місце на землі Татарстану», і що вона «будь-кому перегризе горло за рідну татарську мову». Все це було сказано у присутності великого скупчення людей і начальника служби суспільної безпеки УВС Казані Сергія Чанкина, який, втім, відразу ж заявив, що нічого не чув. За підсумками інциденту близько десятка свідків написали заяви в міліцію.

Слова Ісрафілової і пов'язаний з ними скандал викликали величезний ентузіазм в лавах татарських націоналістів, які незабаром біля офісу «ТНВ» провели пікет на її підтримку, помістивши вислови Ісрафілової на один з своїх плакатів. Одночасно керівництво республіки постаралося пом'якшити скандал, пообіцявши під час зустрічі з представниками ОРК Татарстану покарати націоналістку-"хуліганку", звільнивши її з телекомпанії. Проте насправді Ісрафілову спочатку терміново відправили у відпустку, а потім залишили працювати на «ТНВ». А через місяць після того, що трапилося, проводячи опитування пікетників, слідчий Хабібулін знайшов в їх свідченнях «явні суперечності», що дозволило йому винести висновок про відсутність складу злочину в діях журналістки. Що виглядає досить дивним, оскільки навіть з тексту ухвали про відмову в порушенні кримінальної справи видно, що всі опитувані зійшлися в тому, що Ісрафілова назвала їх окупантами, і пообіцяла «перегризти горло будь-кому за рідну татарську мову». Проте, слідчий, схоже, вирішив будувати свої доводи на свідченнях останньої, яка заявила, що нічого подібного вона не говорила.

У тій же ж ухвалі батьківський пікет охарактеризований як захід, який проходив «достатньо спокійно, тобто ніяких попереджень з боку органів правопорядку і Виконкому не поступало». І тепер уже сама Ісрафілова, розповідаючи про подію газеті «Безнен гажіт» («Наша газета») описує те, що відбувалося так: «Адже я таких слів не говорила. Не сперечалася, хотіла тільки дізнатися їхні цілі. Їм мої питання не сподобалися. Більш того, вони почали самі мене звинувачувати, ображати. Один з пікетників навіть «татарська морда» на мою адресу викрикнув. Коли я стала йти, шокована їх словами, вони почали галасувати. Дуже агресивно поводилися».

«У мене складається враження, що в ході слідства спочатку все робилося для того, щоб або винести відмову в порушенні кримінальної справи, або зовсім здати нашу заяву в архів, - вважає одна з організаторів батьківського пікету, що написала заяву про приниження чести і достоїнства його учасників, Катерина Беляєва. - По-перше, мені ніхто не повідомляв про всі переміщення нашої справи, яка спочатку знаходилася в районному відділенні поліції, потім була направлена в СКП, звідти в прокуратуру, після чого знову було повернено в СКП. Якби я сама не дзвонила і не цікавилася її долею, то про всі ці перипетії мені було б невідомо. Десь через місяць після події я подзвонила слідчому Рустаму Хабібуліну і поцікавилася, чи буде він опитувати учасників пікету? Той відповів, що ні, але буквально через три години передзвонив і запросив дати пояснення. Я знаю, що в ході слідства опитувалися троє пікетників, але в поясненні наведені свідчення п'ятьох. Безумовно, через місяць після подій люди могли щось забути, але в наших свідченнях чітко простежувалися загальні моменти, зокрема ми всі говорили про те, що Ісрафілова назвала нас окупантами і пообіцяла будь-кому перегризти горло за рідну татарську мову. Ну, і, нарешті, в ході мого недавнього спілкування із слідчим я отримала від нього інформацію, що розгляд справи затягнеться ще на двадцять днів, оскільки «буде направлено на лінгвістичну експертизу», і раптом, подзвонивши, я дізнаюся, що винесена відмова. Тобто, якби я сама не подзвонила, то так би і нічого і не дізналася про це. А термін оскарження обмежений. Та і в самому тексті ухвали про проведену експертизу нічого не мовиться. Як би там не було, я маю намір оскаржити це рішення Управління Слідчого комітету».

«Вважаю, що перед нами типовий приклад прояву горезвісних подвійних стандартів, які так характерні для сучасного Татарстану, - упевнений заступник голови ОРК Татарстан Михайло Щеглов. - Якщо пригадати голосну справу молодіжної групи «Опір», особливо експертизу, яку проводило із цього приводу республіканське агентство по масових комунікаціях «Татмедіа», то бачиш, що там використовувався будь-який привід, притягнутий за вуха, щоб звинуватити російських хлоп'ят в екстремізмі. При цьому одіозному лідерові татарських націоналістів Рафісу Кашапову дали умовний термін тільки тоді, коли його діяльність зайшла вже вкрай далеко. Тепер кашаповщина процвітає вже в офіційних засобах масової інформації республіки. І те, що місцева Феміда не бачить в цьому нічого негожого, красномовно говорить про ту національну політику, яка проводиться в республіці і далека від декларованих «толерантності і поліконфесійності».

КЦ

(С) www.kavkazcenter.com/ukr

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top