A+ A A-
  • Категорія: Новини
  • Перегляди: 809

Вчений математично спростував можливість існування Бога

Математик Девід Вольперт з Інституту Санта-Фе (США) математично формалізував неможливість існування всезнаючої істоти.
Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org, пише Свідок.
 
Вчений використовує поняття «машина виведення» – пристрій, який здатний отримувати інформацію про Всесвіт за допомогою спостережень за поточними процесами, зберігати їх в пам’яті і правильно передбачати їх результат. Таким пристроєм може бути надприродна істота або вчений, озброєний суперкомп’ютером з необмеженими можливостями.
 
Згідно формальної логіки, машина здатна відповісти на питання про стан Всесвіту в даний момент часу, однак і саме питання і спосіб, за допомогою якого була отримана відповідь, залежать від стану самого Всесвіту. Іншими словами, закони Всесвіту накладають обмеження на те, що пристрій здатний знати. Те ж саме стосується і здатності передбачити майбутній стан. За словами Вольперта, це можна розглядати як розширений аналог висловлювання, що будь-яке передбачення майбутнього не враховує вплив самого передбачення на майбутнє.
 
Математик продемонстрував, що в одному і тому  ж Всесвіті не можуть існувати дві «машини виведення» з вільною волею і усезнанням. Наприклад, двоє вчених – Боб і Аліса – володіють необмеженими обчислювальними здібностями. «Вільна воля» в даному випадку визначається як здатність Боба задати собі питання, не обмежуючи можливі питання, які здатна поставити собі Аліса, і навпаки. Тоді виникне парадоксальна ситуація, коли Боб не може передбачити, що подумає Аліса, якщо остання спробує передбачити, про що не думає Боб. Вольперт жартома називає своє твердження «доказом монотеїзму”.
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top