A+ A A-

Студентська еліта Росії в прірві безграмотності.

Пропоную Вашій увазі у власному перекладі написану ще 2009 року статтю доцента МДУ Анастасії Ніколаєвої «Астап Блендер как софетский поциэнт». Володимир Богайчук

ЄДІ (єдиний державний іспит) і справді революційний прорив у галузі вищої освіти. Саме вузи зацікавлені в ЄДІ, оскільки вперше за багато років до нас ідуть абітурієнти, перевірені і протестовані саме з тих дисциплін, які для нас пріоритетні. Викладачам залишається тільки зустрічати їх і радіти. Життя вузівських викладачів стало легшим, не треба більше натаскувати тих, хто не в зуб ногою. Пройшли конкурс і прийшли до нас тільки найдостойніші. Так, наприклад, на факультеті журналістики МДУ середній бал ЄДІ з російської мови - 83, тоді як по країні в цілому - 56. Тобто прийшли не просто відмінники, а відмінники-надвідмінники, інтелектуальна еліта.

 

Нарешті навчання в університетах стане не натаскуванням двієчників, а рівноправним науковим діалогом студента і вчителя. І це здорово, адже вузівським викладачам і так не солодко, цифри їх офіційних окладів такі (від 3800 рублів на місяць), що якби про них вороги нашої країни дізналися, швидко б перестали бути нашими ворогами ...

Але головне для нас - майбутнє, тобто діти, яких ми вирвали з лап сволот-репетиторів, які віроломно навчали і таки вивчили армію шкільних недоуків. Тепер ці недоуки в натуральному, так би мовити, вигляді потрапляють прямо на студентську лаву. Прикрашені своїми ста балами, вони переможно оглядають розгублених викладачів, які насилу розшифровують в їх диктантах слова типу «софетских» (советских), «профисионаленое» (профессиональное), «щетаца» (считаться), «двух яростная» (двухъярусная), «оррестованы» (арестованы). Так пишуть студенти першого курсу факультету журналістики МДУ. Втім, орфографічним диктантом даний текст назвати важко. Це був невеликий уривок з книги «Журналісти ХХ століття: люди і долі», який під мою диктовку написали всі студенти денного відділення першого курсу.

Треба сказати, що до цього практики такої - давати загальний диктант всьому курсу вже у жовтні - у нас на факультеті не було. Як правило, на початку навчального року кожен викладач пропонував своїй групі на семінарському занятті який-небудь диктант з метою визначення загального рівня орфографічної компетентності студентів. У дужках відзначимо, що заняття з правопису в вузівський навчальний план не включені. Вважається, що першокурсники вже оволоділи орфографічним мінімумом в школі. Але, як показує багаторічна практика, завжди є в групі люди, яким необхідно підтягнутися. Тому і пишуть студенти у вересні диктант, і ті, хто не впоралися із завданням, якийсь час відвідують факультатив з орфографії. Але цього року результати першого диктанту спантеличили викладачів кафедри стилістики російської мови факультету журналістики. Ми прийшли до невтішного висновку: студенти не просто забули якісь орфограми, а взагалі практично не володіють письмовою мовою, не мають жодного уявлення про багато прецедентних імен і явищ. Так, наприклад, Остап Бендер легко був перетворений ними в Астапа Блендера. Я веду заняття в 101-й і 102-й групах газетного відділення, це традиційно сильні групи, туди відбирають найкращих абітурієнтів. Але й це не врятувало мене від споглядання наступних словесних монстрів: поциэнт (пациент), рыца (рыться), удастса (удастся), врочи (врачи), нез наю (не знаю), генирал, через-чюр і т.д. В інших групах курсу ситуація була не краща. Тоді на засіданні кафедри стилістики російської мови і було прийнято рішення про загальний тестуванні всього курсу. Текст для диктування був обраний нескладний, просто зв'язний текст без всяких глибоких орфографічних пасток, не до пасток нам вже було. Ми зрозуміли, що пропали. Отримавши стобальних відмінників, ми ризикували до кінця року будь-якій перевіряючій нас комісії продемонструвати людей, які не вміють відтворити самі звичайні слова російської мови. Після чого будь-яка комісія абсолютно об'єктивно могла б оголосити всіх нас профнепридатними бракоробами: школа нам дала еліту інтелектуальну, а ми з них за неповний рік зробили співтовариство, що не володіє азами писемності.

Отже, диктування відбулося. Результати такі: тільки 18% студентів зробили в тексті менше восьми помилок (вісім і нижче помилок ми вирішили прийняти за норму). Відповідно 82% із завданням не впоралися! Найбільша кількість помилок в одному диктанті - 80.

Виявляється, з 15 відмінників залік змогли отримати тільки 5. Зверніть увагу, що в одній роботі було зроблено 25 помилок!

Ви можете сказати, що ЄДІ - це не диктант і подібне зіставлення некоректно. Однак саме через ЄДІ нам заборонено тестувати наших абітурієнтів на грамотність. Значить, міністерство освіти вважає цей тест вичерпним, в тому числі і з орфографії. Хочу відзначити, що викладаю на факультеті вже 20 років, ще з часу навчання в аспірантурі. І ніколи ні я, ні мої колеги не стикалися з таким приголомшливим феноменом, як абсолютне ігнорування більшістю студентів елементарних правил відтворення слова на письмі. Що стало причиною цього? Думається, тут цілий комплекс проблем. І перш за все позначилося бездумне натаскування старшокласників по тестах ЄДІ. Вставляти буковки в надрукований текст, відзначати галочками правильну відповідь - ці навички далекі від практики власне письма, відтворення тексту. Крім того, викликає подив система підрахунку балів. Зауважимо, що ці бали дійсні два роки, а для тих, хто служить в армії, і всі три. Але кожен рік «хорошими» балами вважаються різні цифри. Так, минулого року 71 бал з російської - це було здорово, а в цьому котирувалися бали тільки починаючи з 80. Через це минулорічні відмінники швидко перетворилися у зовсім не відмінників, і горе їм, якщо вони з якихось причин не поступили торік. Зауважимо принагідно, стара-то п'ятірочка в атестаті понадійніше була.

Прошу особливо відзначити, що все, про що йдеться в цій невеликій апокаліпсичній замітці, документально підтверджено. Це не емоції, а статистика, яка стверджує: ми не стоїмо перед прірвою, ми вже в ній, на дні, якщо у безодні нашого виробництва є дно, в чому я особисто сумніваюся.

(С) http://www.chaskor.ru/article/astap_blender_kak_sofetskij_potsient_11754

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top