A+ A A-

Українська мова. Чому раптом аж три законопроекти

Тарас Марусик

Чимало вже понаписувано про зареєстровані у Верховній Раді України мовні законопроекти. Але для багатьох не зрозуміло, звідки вони начебто раптом з’явилися, чому саме зараз, чому автори не об’єднаються і тому подібне. Ці обставини здаються мені далеко не дріб’язковими, тим більше, що мені довелося бачити це зсередини, і можуть пояснити причини такої раптової і конкурентної, як у спринтерському забігу, реєстрації на сайті парламенту двох із трьох законопроектів.

Як прем’єр Яценюк працює зі зверненнями на мовну тематику

Тарас Марусик – голова Координаційної ради з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса

У резолюції Міжнародного форуму на підтримку української мови «Нас об’єднає мова», який відбувся 1 липня 2015 року, однією з вимог до органів державної влади України була вимога створити Державну навчально-екзаменаційну систему «Український мовний диплом». З огляду на це низка громадських організацій звернулася з відповідним листом до керівника уряду.

ЗВЕРНЕННЯ

ЗВЕРНЕННЯ

до Голови Конституційного Суду України Бауліна Ю. В.
 

Шановний Юрію Васильовичу!

 

            Звернутися до Вас нас спонукає відсутність належної реакції Конституційного Суду України (далі – КСУ)на конституційне подання 57 народних депутатів України щодо неконституційності Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 р. № 5029-VI (далі -  конституційне подання 57 народних депутатів України).

Державна мовна політика в Україні останнього десятиліття

Тарас Марусик

Після здобуття Україною незалежності мовна політика здійснювалася більше на папері, була декларативною. А, як відомо, відсутність цілеспрямованої мовної політики як важливої частини загальнонаціональної політики – це також політика. Єдиним важливим здобутком тих років стало підтвердження у новій Конституції України 1996 р. статусу державної для української мови і тлумачення цього статусу Конституційним судом України.

Парламентські слухання

ПАРЛАМЕНТСЬКІ СЛУХАННЯ

"Роль, значення та вплив громадянського суспільства на формування етнонаціональної політики єдності в Україні"

Сесійний зал Верховної Ради України

11 березня 2015 року, 15 година

Веде засідання заступник Голови Верховної Ради України

О.І.СИРОЇД

Програми розвитку української мови: війна з мовою чи бюджетний «дерибан»

Тарас Марусик – помічник-консультант народного депутата України, голова Координаційної ради з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса

Після ухвалення закону «Про мови в Українській РСР» 28 жовтня 1989 року тодішній уряд приступив до розроблення програми, яка 12 лютого 1991 року втілилася в документ під назвою «Державна програма розвитку української мови та інших національних мов в Українській РСР на період до 2000 року». Ні ця, ні наступні програми не виконувалися навіть наполовину.

Мовні права і мовна свідомість

Тарас Марусик – голова Координаційної ради з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» імені Василя Стуса

Мовні права – це, передусім, юридичні норми. Мовна свідомість – це моральні норми. Але вони – як сполучні посудини, і від рівноваги (чи «кривоваги») у двох «колбах» залежить великою мірою стан будь-якого травмованого, постколоніального чи постгеноцидного суспільства, і не лише України.

Зернення до Дня українськомовної преси

Координаційна рада з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» ім. В. Стуса та Комітет захисту українських журналістів нагадує, що з ініціативи низки громадських організацій Києва, Харкова і Лубен, а також відомих громадських діячів в Україні 25 листопада відзначається неформальний День українськомовної преси. Цього дня в 1905 році вийшло перше число газети «Хлібороб», яка започаткувала українськомовну пресу на Лівобережній Україні після зняття обмежень з українського друкованого слова восени 1905 року.

Конференція в Парижі

13 листопада в паризькому Центрі слов’янських досліджень відбулася конференція на тему: «Парламентські вибори в Україні 28 жовтня 2012 року», організована Французькою Асоціацією українських досліджень (L'Association Fran?aise des Etudes Ukrainiennes /AFEU/). Голова Асоціації Філіп де Сюрмен, колишній посол Франції в Україні, представив головау Координаційної ради з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» ім. В.Стуса Тараса Марусика, який виступив з доповіддю на зазначену тему.

Back to top