A+ A A-

Зернення до Дня українськомовної преси

Координаційна рада з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» ім. В. Стуса та Комітет захисту українських журналістів нагадує, що з ініціативи низки громадських організацій Києва, Харкова і Лубен, а також відомих громадських діячів в Україні 25 листопада відзначається неформальний День українськомовної преси. Цього дня в 1905 році вийшло перше число газети «Хлібороб», яка започаткувала українськомовну пресу на Лівобережній Україні після зняття обмежень з українського друкованого слова восени 1905 року.

Наші попередні звернення до Президента України Віктора Януковича з пропозицією встановити День українськомовної преси наштовхувалися на повне нерозуміння. За словами вже колишнього радника Президента України Г.Герман, яка надіслала нам відписку від імені цього громадянина, запроваджувати такий день недоцільно. Мабуть, тому що доцільно русифікувати інформаційний простір України?

Це не риторичне запитання, оскільки в 2012 році видимі й невидимі обмеження українського друкованого слова суттєво посилилися, русифікація не була зупинена. З такими темпами деукраїнізації України ми ризикуємо опинитися в минулому, коли діяли чорносотенні ухвали часів Російської імперії – Валуєвський циркуляр, Емський указ і низка інших мововбивчих документів.

За даними аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2012 році», оприлюдненого Рухом добровольців «Простір свободи», різко зменшився відсоток видань, які виходять українською мовою (з 50,4% у 2011 році до 28,7% у 2012 році). Такого низького показника не було ніколи ні в незалежній Україні, ні в Українській РСР. Це – наслідок діяльності Януковича та його команди, зокрема ухвалення в неконституційний спосіб законопроекту «Про засади державної мовної політики», на виконання вказівок Кремля.

Як видно з цифр, торішнє звернення проігнорували і власники російськомовних видань. Мабуть, їм начхати на права українськомовних громадян, їх не навчили елементарних правил співжиття в суспільстві. Ну що ж, хто посіє вітер зневаги, той одержить бурю спротиву.

Звертатися до такої влади і до таких власників російськомовних видань не має сенсу. Тому закликаємо всіх свідомих українських громадян, в яких ще не заснула національна й особиста гідність, закликаємо всі організації, які поділяють наші аргументи і нашу тривогу за майбутнє української мови на нашій єдиній у світі землі, не передплачувати та не купувати газети і журнали російською мовою.

Координаційна рада з питань захисту української мови при Київській міській організації товариства «Меморіал» ім. В. Стуса

Комітет захисту українських журналістів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top