A+ A A-

Товариство української мови ім. Т. Шевченка (ТУМ).

Постало на Установчій конференції 11-12 лютого 1989 р. в Києві як всеукраїнська громадська спілка, що на хвилі національного піднесення об’єднала численні організації та гуртки з метою відродити й утвердити українську мову в Україні й серед українців зарубіжжя. До 1992 р. мало Головну раду з 70-125 осіб, Центральне правління з 22-25 членів, Секретаріат, лекторій і газету “Слово”. Перше потужне обласне Товариство рідної мови створено у червні 1988 р. у Львові (очолив Р. Іваничук).

До 1990 р., спираючися на працю численних ентузіастів, внески й пожертви, ТУМ виросло в розгалужену потужну організацію, здатну проводити велелюдні заходи, впливати на події в країні та державні рішення. Ідеологію ТУМ, яке підтримувало Народний рух України, сформувала національна інтелігенція, передусім письменники, науковці й освітяни; перша резиденція ТУМ була у Спілці письменників України. Авторитет Товариства визначив ключові вимоги Закону про мови 1989 р. і значною мірою демократичне обрання 1990 р. національно свідомих політиків до Верховної Ради, за складу якої Україна здобула незалежність.

 

Друга конференція ТУМ 29-30 вересня 1990 р. зібрала 1200 делегатів, тоді ж на посаді голови ТУМ Д. Павличка змінив П. Мовчан. Спілка як всеукраїнська проіснувала де юре до 21 січня 1992 р., а фактично ще півроку, і на той час налічувала бл. 140 тис. членів (до 90 тис. на Львівщині).

 

Штучно спровокована криза в ТУМ 1992 р. спричинилася до масового відходу від спілки політиків, ентузіастів і розпаду осередків. Правонаступницею ТУМ оголосила себе нова “Просвіта”, що увібрала й частину структур ТУМ, які не змінили своєї назви; інші увійшли 1999 р. до Асоціації товариств української мови, прибравши більш наукове спрямування. При Донецькому ТУМ діє Український культурологічний центр, що видає журнал “Схід”, книжки й брошури. ТУМ Київського національного університету ім. Т. Шевченка проводить конференції, диспути, конкурси, дослідження і є осідком Громадського добродійного фонду ім. І. Білозора та щотижневого семінару термінологів Києва.

 

Літ.: Газети “Культура і життя”, “Літ. Україна” і “Слово” за 1989-1992 рр.; Ми йдемо! – Донецьк, 1998; Мовні конфлікти і гармонізація суспільства. – К., 2002; Статут ТУМ ім. Т. Шевченка // Літ. Україна, 1989, 2 березня; Яременко В. ТУМ повинен жити! // Уряд. кур’єр, 1992, березень, № 12.

 

В. Д. Радчук

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top