A+ A A-
  • Категорія: Суспільство
  • Перегляди: 115

Субсидії. Правда і брехня про нововведення Кабміну

В Україні вперше за кілька років кардинально змінили програму субсидій. "Комунальні знижки" надавалися навіть тим, хто щороку купує нову іномарку або живе в будинку площею 200 кв.м. За новими правилами такі сім'ї претендувати на допомогу від держави не зможуть. У той же час для всіх, хто опалює житло за допомогою газу або електроенергії, значно скоротили нормативи. Їм доведеться або економити, або платити більше.
OBOZREVATEL.UA зібрав головні міфи про нову програму субсидій в Україні.
 
ТОП-3 міфи про оновлену програму
 
Міф №1: візит інспектора в кожну квартиру і купа нових довідок. Як і раніше, "комунальну знижку" призначатимуть на підставі заяви та декларації. Більш того, тим, хто вже отримує субсидію, знижку перерахують автоматично. Виняток: орендарі, переселенці, якщо кількість прописаних і фактично проживаючих людей в житлі відрізняється, якщо один з членів сім'ї безробітний або отримує менше мінімалки, якщо змінився склад сім'ї, якщо є як мінімум двомісячний борг за комуналку.
 
Також не відповідає дійсності інформація про те, що перед призначенням субсидії в квартиру або будинок прийде з візитом соціальний інспектор, щоб вивчити матеріально-побутове становище сім'ї. Подібна ініціатива дійсно існує. Законопроект про соціальних інспекторів розробило Міністерство соціальної політики, але його досі не розглянули. Більш того, навіть якщо б закон прийняли, то інспектори б прийшли тільки до тих субсідіантам, до яких з'явилися питання. Мова про те, щоб стукати в будинок кожного субсідіанта, не йде.
 
Більш того, враховуючи, що близько 6 млн сімей користуються комунальними знижками, органи соцзахисту фізично б не впоралися з перевіркою умов життя кожного. Замість цього, як і раніше, перевірку проводить Міністерство фінансів. Вони зіставляють інформацію з різних джерел і шукають розбіжності.
 
Міф №2: є машина або дві квартири - немає субсидії. Субсидії не будуть призначати на квартири площею більше 120 кв.м і будинки площею більше 200 кв.м. Також без знижки залишаться сім'ї з автомобілями не давніше 5 років. Але навіть в цих умовах сім'я може звернутися до спеціальної комісії, підтвердити, що вони потребують допомоги і отримати субсидію.
 
Якщо ж є дві квартири, і друга здається в оренду, субсидію можна отримати. При цьому слід звернути увагу на графі "інші доходи", скільки сім'я отримує з орендарів. Ця сума буде враховуватися при розрахунку розміру субсидії.
 
Міф №3: безробітним субсидію не дадуть. Безробітним українцям, які відмовилися реєструватися в Центрі зайнятості, автоматично при підрахунку знижки порахують дохід в розмірі трьох прожиткових мінімумів (5286 грн). Але якщо навіть з урахуванням "доходу" субсидія має покривати частину витрат, її призначать в звичайному порядку. Таке рішення прийняли у зв'язку з високим рівнем тіньової зайнятості. Фактично величезна кількість українців працює без оформлення, не платить податки, але при цьому претендує на субсидію. І знижки недобросовісним українцям платять за рахунок тих, хто не приховує свої доходи та сплачує податки.
 
Що насправді змінили
 
Соцнорматіви скоротили. Тепер на опалення будуть виділяти 5 кубометрів газу на квадрат, замість 4,5 кубометрів. Фактично це призведе до того, що субсідіантам доведеться або економити, або за "зайве" платити самим і за повною вартістю. Раніше OBOZREVATEL.UA підрахував, як зміниться сума в платіжках сім'ї з субсидією, яка перейшла на економію.
 
В уряді заявляють, що старі норми були завищені. Так, за підсумками минулого року постачальники газу повернули в бюджет 6,2 млрд грн, тепла - 1,1 млрд, води - 650,1 млн, електроенергії - 290,7 млн грн. Всі ці суми - невикористані субсидії. Українці витрачали менше норм, а різницю за підсумками сезону повернули в бюджет.
 
Багатим відмовили. До нововведень в субсидії могли відмовити тільки тим, хто зробив велику покупку (на суму від 50 тис. грн). За новими правилами також без допомоги від держави можуть залишитися сім'ї у великих будинках і квартирах. Виняток - інтернати сімейного типу. "Є приміщення, які виходять за рамки середньостатистичних і відносяться до категорії "преміум класу". До недавнього часу на них також оформлялися субсидії - на підставі того, що прописувалась там самотня пенсіонерка з мінімальною пенсією. Вона, цілком очевидно, була не здатна оплатити повну вартість послуг і зверталася до комісії з надання субсидії на наднормативну площу", - пояснюють на сайті Мінсоцполітики.
 
До слова, вже незабаром чиновники обіцяють перейти на монетизацію субсидій, тобто виплачувати знижки грошима. У переписаному постанові йдеться про монетизацію субсидії виключно на утримання будинку та прибудинкової території в ОСББ і покупку скрапленого газу, вугілля. Українці в багатоповерхівках, як і зараз, про субсидії дізнаються тільки за сумами в платіжках.
 
Відзначимо, міжнародні партнери України, зокрема Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), а також ряд українських експертів наполягають: програму субсидій необхідно поетапно посилювати, а нормативи скорочувати. У перспективі вже через кілька років допомога від держави зможуть отримувати найбідніші українці.
 
Олександр Литвин, Керівник відділу економіки
Back to top