A+ A A-
  • Категорія: Історія
  • Перегляди: 4118

Скандинавщина в давній Руси. Розділ 11

"Слово і діло" продовжує знайомити відвідувачів з працею Омеляна Партицького "Скандинавщина в давній Руси". Пропонуємо Вашій увазі 11 розділ.

 

ХІ. Мітологія староруска 

Промовляє до нас скандинавщина з кожної картки старорускої історії: свідоцтвами літописі, іменами князів і бояр, давніми звичаями і цілим законодавством – звичайно лишитись мусіли її сліди і у віруванні давньої Руси. Нам трудно нині розізнати докладно, що в старорускій мітології припадає на долю слов’янської релігії, а скільки перейнято від

Скандинавців-Руссів. Літописці-монахи такого розділу не робили, і взагалі не радо пишуть вони про релігію колишніх поган. Одне лиш Слово о полку Ігоревім , написане світським чоловіком, згадує дещо обширніше про давні божества і повірки, розділяючи досить виразно мітологію скандинавську від слов’янської.

Слов’янська мітологія, оскільки розвилася була в нашій землі, не відзначалася системами богів; був бог сонця (Дажбог, Хорс), а інші всі лише підрядні пів-божества і духи, котрими заселені були ліси, води, повітря. Збережені скрізь на Руси повірки є живим свідоцтвом, що в них, в тих повірках, а не в культі богів, шукати треба головних елементів поганської віри наших предків.

В двох книжках „Слово о полку Ігоревім” і „Темні місця в Слові”, а також в кількох дрібних статтях в „Зорі”, виказав я могутні скандинавські впливи на релігійні погляди давніх Русинів; до тих розправ відсилаю читача, наводячи тепер лише коротко результати давніших досліджень.

В давній Руси згадуються боги:

1)      Троян, - те саме що Один, представник скандинавської тройні божої.

2)      Див або Дий, бог війни. Деякі скандинавці, н. пр. Готи, називали його Tiv або Tius.

3)      Діви з лебединими крилами. Так собі уявляли Скандинавці свої Валькирії; у Німців відомі вони під назвою Schwanenmädchen.

4)      Бус – в Германській мітології Bous, син Одина.

5)      Стрибог, назва бога війни (германське Stridgod, Streitgott).

6)      Карь і Жля. В скандинавській мітології Kari і Hler – світові велетні, володарі повітря і моря.

7)      Білка (в значенні „місяць” у Данііла Заточника). За віруваннями Скандинавців дівиця Bil сидить на місяці; вона зачислялася до родини богів.

8)      Ерґель. У Скандинавців Oergelmir – бог, з котрого повстав світ.

Про культ Перуна (в дусі Скандинавців) згадував я на іншім місці, рівно і про святі перстені та присяги на зброї. Тут додам ще, що і скандинавська Вальгаля мала своїх ісповідників на Русі; в „Слові о полку Ігоревім” розказаний сон Святослава, що нібито князь умер і його одіто в чорне покривало, що дано йому випити цілющого з „трудом”*) змішаного вина, а відтак (коли він воскрес) Діви його пестили і забавляли жемчугами. Посмертний свій рай Скандинавці представляли собі на той самий лад.

*) Скандинавське thrud, а ще правильніше thrótt (ó читалося на Русі як у), означало силу, мужність. Трудом називали і самого Одина. Вино з трудом – божеське вино.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Back to top